Ból jest zjawiskiem towarzyszącym człowiekowi już od życia płodowego. Pomimo jego charakteru, który jest w gruncie rzeczy alarmem, częściowo uznawany jest jako zjawisko pozytywne. Zjawisko odczuwania bólu jest złożonym i wielopoziomowym procesem. Powstawanie bólu nie jest tylko wynikiem pobudzenia receptora bólowego, lecz procesem uwarunkowanym relacjami neurologicznymi, biochemicznymi oraz czynnikami psychogennymi. Z jednej strony ból jest sygnałem zgłaszającym problem, z drugiej strony silnym inhibitorem wielu procesów, w tym w szczególności narządu ruchu, układu krwionośnego oraz układu nerwowego. Celem klasycznej terapii przeciwbólowej jest oddziaływanie na dolegliwości bólowe za pomocą leków. Przyjmowane leki działają na mózgowe procesy interpretowania bodźców jako bólowych, na pojawiające się w tkankach mediatory stanu zapalnego lub substancje drażniące receptory bólowe, ale nie na przyczyny bólu. Leki blokują sygnały bólowe, redukują odczucia bólowe, podnoszą komfort życia, ale długotrwałe ich stosowanie ingeruje niekorzystnie w układ nerwowy oraz trawienny.
Najczęściej skarżymy się na bóle krzyża, stawów, głowy, zębów oraz uszu. Główną przyczyną tych dolegliwości są choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Ból krzyża jest najczęściej i najpowszechniej występujacym urazem związanym z pracą w pozycji siedzącej. Często cierpimy też na bóle stawów wywołane chorobą zwyrodnieniową, bóle głowy oraz bóle neuropatyczne. Człowiek, który stale cierpi z powodu dolegliwości bólowych nie ma apetytu, źle śpi, jest drażliwy i przygnębiony. Ogranicza swoje funkcjonowanie do niezbędnego minimum, często uzależniając się od leków. Rosnąca świadomość o skutkach długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych, zwiększa liczę osób poszukujących pomocy w medycynie niekonwencjonalnej.
Istniej wiele rodzajów naturalnych terapii przeciwbólowych działających bez stosowania leków. Są to m.in. terapie słabymi impulsami elektrycznymi, terapie polem magnetycznym oraz terapie biorezonansowe. Nie można mówić o wyższej lub niższej skuteczności żadnej z wyżej wymienionych metod, gdyż w każdym przypadku jest ona inna, indywidualna i niepowtarzalna przyczyna dolegliwości. Właściwe i skuteczne zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości bólowych nie jest łatwe i wiedzą o tym najlepiej osoby cierpiące od wielu lat, i poszukujące pomocy w różnych ośrodkach, próbując wiele rodzajów terapii przeciwbólowych.
Jeżeli zawiodła już skuteczność innych terapii, to przekazane w dalszej części informacje o terapiach wielowymiarowych usuwających przyczyny chronicznych dolegliwości, mogą wprowadzić wiele zmian w Państwa życiu.